MET-TR-YÖS Genel Bilgiler

Sınav Başvuru İşlemleri
- Sınav başvuruları online olarak www.metropolyos.com internet adresinden yapılacaktır.
- Sınav başvurusu yapılırken doldurulması gereken online formda istenen tüm bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.
- Sınav başvuru formuna girilecek bilgilerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Formun kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden ve kısaltma yapılmadan girilmelidir.
- Sınav başvuru formunda istenilen e-mail, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-mail kullanmalıdır. Bu e-mail ile başka adaylar adına yazışma/işlem yapılmamalıdır.
- Sınav başvuru formu üzerindeki ilgili alana, adayın elektronik ortama aktarılmış fotoğrafı eklenmelidir. Bu fotoğraf, Sınav Giriş Kartı üzerinde yer alacağından, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır. Sınav günü bu fotoğraftaki tanınmada önemli rol oynayabilecek görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Salon Başkanının fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayacağı göz önünde tutulmalıdır.
- Sınav başvuru formunu doldurup kaydeden adayın e-mail adresine sistem tarafından giriş şifresi ve aday numarası gönderilecektir. Aday Numarası sadece bir kez edinilebilir. Aday Numarası, hem bu sınavda hem de adayın MET-YÖS sınav departmanı ile elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından, aday tarafından özenle saklanmalıdır.
- Sınav ücreti, yurt içindeki sınav merkezlerinde 100 TL, yurt dışındaki sınav merkezlerinde ise 150 TL / 5 USD / 5 Euro'dur.
- Sınav başvuru ücretini ödeme şekli, seçtiğiniz sınav merkezine göre değişiklik göstermekle beraber "kredi kartı ile ödeme", "banka havalesi ile ödeme" veya "sınav merkezine ödeme" şeklindedir.
- Sınav başvuru ödemeniz gerçekleştikten ve tarafımızdan onaylandıktan, sistemde “ödemeniz onaylanmıştır” bilgilendirmesi yer alacaktır. Ödemesi onaylanmayanlar için Sınav Giriş Kartı düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava alınmayacaklardır.
- Sınavın yurt içi veya yurt dışındaki herhangi bir merkezinde Metropol'den kaynaklı olmayan sebeplerle gerçekleştirilemediği durumda, sınav online olarak yapılır ve sınav başvuru ücreti iadesi yapılmaz .
- Banka havalesi ile yapacağınız sınav başvuru ücreti ödemelerinde, bankanın alacağı havale ücretini sınav giriş ücretine ekleyerek ödemeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda, sınav başvuru ödemeniz hesaplarımıza eksik olarak yatacağından, ödemeniz onaylanmayacaktır.

Banka hesap bilgileri
(Bank account information)

TL HESABI (TRY ACCOUNT)
(Yurt içinden yapılacak başvurular için: 100 TL) (Applications within Turkey: 100 TL)
(Yurt dışından yapılacak başvurular için: 150 TL) (Applications from aboad: 150 TL)
BANKA (BANK): GARANTİ BANKASI
HESAP SAHİBİ (ACCOUNT OWNER): UFUK METROPOL EĞİTİM KURUMLARI VE YAYINCILIK TİC. LTD. ŞTİ.
HESAP KURU (CURRENCY): (TL)
IBAN: TR17 0006 2001 4800 0006 2952 02
SWIFT: TGBATRIS


USD HESABI (USD ACCOUNT)
(Yurt dışından yapılacak başvurular için: 5 USD) (Applications from aboad: 5 USD)
BANKA (BANK): GARANTİ BANKASI
HESAP SAHİBİ (ACCOUNT OWNER): UFUK METROPOL EĞİTİM KURUMLARI VE YAYINCILIK TİC. LTD. ŞTİ.
HESAP KURU (CURRENCY): (USD)
IBAN: TR31 0006 2001 4800 0009 0844 76
SWIFT: TGBATRIS


EURO HESABI (EURO ACCOUNT)
(Yurt dışından yapılacak başvurular için: 5 EURO) (Applications from aboad: 5 EURO)
BANKA (BANK): GARANTİ BANKASI
HESAP SAHİBİ (ACCOUNT OWNER): UFUK METROPOL EĞİTİM KURUMLARI VE YAYINCILIK TİC. LTD. ŞTİ.
HESAP KURU (CURRENCY): (EURO)
IBAN: TR04 0006 2001 4800 0009 0844 77
SWIFT: TGBATRIS

-Adayların sınav ödemeleri onaylandıktan sonra, kişisel bilgilerini değiştirmeleri mümkün değildir.
- Metropol Eğitim Kurumları öğrencisi olanlar sınav başvuru ücreti ödemeyeceklerdir.
- Adaylardan alınan başvuru ücretleri gelecek yıllara devredilmez. Ücretini yatırdığı halde başvurmaktan vazgeçen, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen/giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan, sınavı geçersiz sayılan ve ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran adayların ücretleri iade edilmez. Başvuru ücretini ödemeyen adayların başvuruları kabul edilmez.

Sınav Hakkında
- Sınav 29 Nisan 2024 Pazartesi Saat: 12.00 (Türkiye Saati İle)’da gerçekleşecek olup, yurt dışı sınav merkezlerindeki sınav saatleri yerel saate göre belirlenecektir.
- Adayların, sınava gelirken yanlarında, yumuşak uçlu kurşun kalem(ler), silgi, kalem açacağı ve kol saati dışında hiçbir alet, cihaz, araç veya gereç bulundurmamaları gerekir. Adaylar, cep telefonu ile sınav binasına alınmayacaklarından sınava cep telefonu ile gelmemeleri önemle rica olunur.
- Adaylar, sınav günü, saat 11.30'dan itibaren kimlik kontrolleri yapılarak sınav salonuna alınacaklardır. Sınav saat 10.30’da başlayacak ve tek oturum şeklinde tamamlanacaktır. Adayların en az bir saat önce sınavın yapılacağı bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.
- Sınava hangi adreste gireceğiniz, sistemden çıktı alacağınız sınav giriş kartınızda yazmaktadır. Sınav giderken, sınav giriş kartınızı ve pasaport ya da kimliğinizi yanınıza almanız gerekmektedir.
- Sınav, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış toplamda 80 soruluk Temel Öğrenme Becerileri Testinden oluşur ve sınav için verilen süre 100 dakikadır. Sınavda Türkçe testi bulunmayacaktır.
- Sınav içeriğinde 40 soruluk Genel Yetenek (IQ) testi, 30 soruluk Matematik testi ve 10 soruluk Geometri testi bulunmaktadır.
- Sınav soru kitapçığındaki bütün sorular “çoktan seçmeli” tipte sorulardır. Her soru için beş farklı seçenek verilmiş olup bunlardan yalnızca biri sorunun doğru cevabıdır. Cevap kağıdında, bir soru için birden fazla seçenek işaretlenmişse veya bir seçenek için ayrılan yer gelişi güzel işaretlenmişse o soru için verilen cevap yanlış sayılacaktır.
- Sınavda sorulan tüm sorular üniversitelerin Yabancı Öğrenci Sınavlarında sordukları sorular ile aynıiçerikte olup, konu dağılımları en geniş kapsamda belirlenmiştir.
- Sınav süresince adayların konuşmaları, kopya çekmeleri ve kopya vermeleri sınav kurallarına aykırıdır. Böyle davrandığı herhangi bir yolla saptanan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.
-Sınav sonunda her aday, kullandığı soru kitapçığını ve cevap kağıdını salon görevlilerine kurallara uygun olarak teslim edecektir. Sınav kurallarına uymadıkları veya sınav sonunda gerekli belgeleri teslim etmedikleri için sınavları geçersiz sayılan adayların cevap kağıdı değerlendirmeye alınmayacak ve bu adaylar için Sınav Sonuç Belgesi düzenlenmeyecektir


Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi ve Duyurulması
- MET-TR-YÖS Temel Öğrenme Becerileri Testi sonuçları, işaretleyeceğiniz her 4 yanlış soru için, 1 doğru cevabınız silineceği şekilde 80 üzerinden net olarak hesaplanır ve 100 üzerinden puanlara dönüştürülür.
- Sınav sonuçları 13 Mayıs 2024 saat 17:00 günü duyurulacak olup, sonuçlar her adayın sınav giriş ekranından görüntülenebilecektir.


Ek Bilgiler
- MET-TR-YÖS sınav departmanı ile adaylar arasındaki haberleşmede, Latin harfleri ve Türkçe veya İngilizce dilleri kullanılır.
- MET-TR-YÖS sonuçları üniversitelere başvururken kullanılmaz, MET-TR-YÖS T.C. üniversitelerinin Yabancı Öğrenci Sınavlarına katılacak öğrencilerin sınavlar öncesinde seviyelerini öğrenmeleri ve kendilerini denemeleri amacıyla uygulanmaktadır.